Kurser
Allmän kurs
Fotoskolan Munka
Hälsocoach
Konstskolan Munka
Akademi 55+

Filialen i Perstorp

Stresspedagog
Seniorcoach

Studiemotiv. kurs
Kvällskurser
Sommarkurser

Ladda ner eller beställ ansökningshandlingar & kurskatalog här

Vad händer efter utbildningen

Du har stora möjligheter som elev på Konstskolan Munka att bli antagen till fortsatta studier inom konst och design både i Sverige och i utlandet. I Konst 2 jobbar du aktivt i flera veckor i början av vårterminen med att sammanställa dina arbetsprover och portfolios till de olika skolorna. I schemat ingår flera enskilda samtal med olika lärare samt diskussioner i grupp om dina arbetsprover och om dina forsatta planer och mål. I kursen ingår också förberedelser för egen konstnärlig verksamhet med kurser i utställnings och presentationsteknik.

Antagna till vidare konstnärliga studier
2016
Elise Alexandersson / Kunsthøgskolen i Bergen, NO
Linn Franek Andersson / Valands konsthögskola i Göteborg
Nan Embäck / Kunsthøgskolen i Bergen, NO
Cornelia Hermansson / Konstfack, Stockholm
Rebecca Larsson / Fotografi, Östra Grevie folkhögskola

2015
Anna Andersson / Malmö Konsthögskola
Vera Bergström / Landskapsarkitektprogrammet, SLU Alnarp
Elvra Borg / Konsthögskolan i Umeå
Markus Elmfors / Arkitekturprogrammet, Chalmers Tekniska högskola
Filip Klintner/ Kungliga Konsthögskolan, Stockholm
Mattias Pettersson/ HDK , Göteborg
Lisa Sjöwall / HDK , Göteborg
Humle Rosenkvist / Kunstakademiet i Tromsø, Norge
Ted Widell / Silversmide, Leksands folkhögskola

2014
Hans Adell / Kunsthøgskolen i Oslo
Axel Berger / Malmö Konsthögskola
Anna Eng / Konstfack, Stockholm
Rebecka Lundborg / Stenebyskolan
Napapon Poovananuwat / Ämneslärarprogramet bild, Högskolan Dalarna
Mari Anari Sjövall / Konstfack, Stockholm
Hanna Sundberg / Kunsthøgskolen i Oslo

2013
Hanna Carlsen / Fotoskolan Munka
Malin Eriksson / HDK , Göteborg
Alexander Findeissen / Kunstakademiet , Trondheim
Ryan Karlsson / Staatliche Hochschule für Bildende Künste - Städelschule, Frankfurt am Main
My Sjöberg / Akademie der bildenden Künste, Wien
Mathilda Björk från Fotoskolan Munka / HFF, Göteborg

2012
Hannes Ahremark / HDK, Göteborg
Emma Andersson / Kunstakademiet, Trondheim
Natalie Avigdor / Bezalel Academy of Arts and Design, Jerusalem
Johan Berglund / Kungliga Konsthögskolan, Stockholm
Clara Bro Uerkvitz / Akademie der bildenden Künste, Wien
Mattheiu Cousin / Serieskolan på Kvarnby Folkhögskola
Maja Franzén / Valands konsthögskola i Göteborg
Kajsa Kiuttu / Gerlesborgskolan, Stockholm
Tiina Nilsson / Kunstakademiet, Trondheim
Ronja Pedersen / Kungliga Konsthögskolan, Stockholm
Morris Widerberg / Filmlinjen, Fridhems folkhögskola, Svalöv

2011
Johan Delgård/ Arkitektskolan, LTH, Lund
Petra Hultman / Kungliga Konsthögskolan, Stockholm
David Isberg / Det Kongelige Danske Kunstakademis Arkitektskole, DK
Felicia Kronlöf / Goldsmiths College in Fine Arts, University of London, UK
Lilli Malmberg / Konsthögskolan i Umeå
Maria Persson/ Konsthögskolan Valand
Emma Zetterström/ The Glasgow School of Art

2010
Robert Grundström / Manchester School of Art, UK
Emilia Johansson / Musikhögskolan i Malmö
Emma Christina Landqvist / Konsthögskolan i Malmö
Sara Malm / HDK, Göteborg
Clara Morell / Kunsthøgskolen i Bergen, NO
Jenny Nygren / Goldsmiths College in Fine Arts, University of London, UK
Helena Jurén / Konsthögskolan Valand
Peter Kädergård / Konsthögskolan Valand
Emmelie Sjunnesson / Konsthögskolan Valand

2009
Christian Dumky / Konsthögskolan Valand
Marta Dell`Anna Jönsson / HDK, Göteborg
Katja Larsson / The Glasgow School of Art

2008
Johanna Arvidsson / Konsthögskolan Valand
Matilda Björkne / Konsthögskolan i Oslo, NO
Susanne Johansson / Konsthögskolan i Malmö
Simon Karlsson / School of Fashion Photography, Stockholm
Käbi Petersson / Serieskolan i Malmö
Julia Stepp / Konsthögskolan i Malmö
Isabel Theselius / Konsthögskolan Valand
Ola Wagner / Konsthögskolan Valand
Daniel Wendler / Konsthögskolan Valand

2007
Lina Billvik / Kungliga Konsthögskolan, Stockholm
Johan Bjärntoft / HDK, Göteborg
Emma Blomberg / Gestaltande Fotografi, Fotoskolan i Gamleby
Hampus Edström / Designhögskolan i Umeå
Elisabeth Sjögren / Konsthögskolan i Umeå
Elin Westerholm / TV- och filmscenografiutbildningen, Skellefteå
Ylva Westerlund / Konsthögskolan i Umeå
Sofia Wickman / Rietveld Academie, Amsterdam

2006
Elin Bengtsson / Konsthögskolan Valand
Emil Ekberg / Konsthögskolan i Malmö
Robin Lindqvist / Kuvataideakatemia, Helsingfors
Maya Lundin / HDK, Göteborg
Saima Malik/ Kungliga Konsthögskolan, Stockholm
Lucas Rahn / Kungliga Konsthögskolan, Stockholm

2005
Noak Lönn / Konstfack, Konst
Agneta Strindinger / Konsthögskolan i Malmö
Jens Fröberg / Konsthögskolan Valand
Nils - Johan Sjöqvist / Konsthögskolan i Umeå
Martina Wolgast / Konsthögskolan i Umeå
Heikki Sivonen / Bildlärarutbildningen, Malmö




Upp
Startsidan

Mer information

Aktuellt
Allt om Konstskolan

Ansökningsinformation
Elevarbeten
Konst 1
Konst 2
Lokaler
Lärare
Vidare studier
Schema (pdf)
Kursplan (pdf)
Länkar
Konstskolans blogg
Galleri K2 blogg
Kvällskurser
















Om skolan
Om skolan
Historia

Personal
Lediga tjänster
Skolans styrelse

Bo och äta på skolan
Termins- och lovtider
Studievägledning
Dina rättigheter
Arkiv

Aktuellt
På gång
Matsedel
Bed&breakfast

Hitta
Hitta till oss

Kontakt
Kontakta oss

© Munka folkhögskola
Sidan uppdaterad 2017-08-17 av David Skoog
   Munka Folkhögskola    0431-43 20 10